KOŁO PRZYJACIÓŁ FRANCJI

BONJOUR 

 

Z nowym rokiem szkolnym Koło Przyjaciół Francji rozpoczęło swój drugi rok działalności. Jesteśmy OGROMNIE szczęśliwi, że nasze grono poszerzyło się o tak wiele osób. Spotykamy się w każdy poniedziałek w godzinach 16:15 – 17:00 w sali 31. Mieliśmy już okazję przypomnieć sobie podstawowe zwroty w języku francuskim, porozmawiać o zabytkach Paryża i wybrać się w wirtualną podróż po muzeum Luwr. Kolejne zajęcia zapowiadają się równie ciekawie i wszyscy nie możemy się ich doczekać. Jeżeli ktoś z uczniów byłby jeszcze chętny do udziału w zajęciach, to serdecznie zapraszamy. A bientot!

 

 

BONJOUR

 

We wrześniu 2013 roku w naszej szkole rozpoczęło swoją działalność Koło Przyjaciół Francji. Jego członkowie pod czujnym okiem opiekunki koła – pani Oli Nadolskiej – dzielnie poznają kulturę Francji i uczą się podstawowych zwrotów języka francuskiego. Uczniowie bardzo chętnie wykonują prace, które odzwierciedlają ich zainteresowanie Francją.

 

 

Na naszych zajęciach poznaliśmy już zwyczaje kulinarne Francuzów – mieliśmy nawet okazję spróbować ciasta upieczonego z przepisu francuskiego. Wiemy jakiej muzyki słuchają Francuzi, jakie bajki oglądają dzieci w tym kraju, poznaliśmy najbardziej znane zabytki – nie tylko Paryża. Zapoznaliśmy się ze zwyczajami związanymi z Bożym Narodzeniem, karnawałem i ostatkami.

Mieliśmy okazję spotkać się z księdzem Wojciechem Kowalskim, który od wielu już lat pracuje w Lourdes. Opowiedział nam nie tylko o miejscu swojego pobytu, ale o różnych miejscach we Francji. Dzięki niemu mieliśmy okazję obejrzeć nagranie, które zarejestrowało bicie rekordu Guinessa w prędkości poruszania się pociągu TGV. Wysłuchaliśmy też dźwięku, jaki wydają z siebie cykady – bardzo często spotykane na południu Francji.

 

 

Powoli coraz lepiej uczniowie radzą sobie z mową w języku francuskim. Potrafią już się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie, policzyć do 20, znają dni tygodnia i miesiące, mówią o swoich zainteresowaniach, nazywają członków rodziny, znają nazwy wielu dań i potraw. Uwielbiają śpiewać piosenki po francusku – mają nawet swój ulubiony utwór „Aux Champs Elysées”.

W ostatnim czasie rozpoczęliśmy przygotowania do zaprezentowania się na zbliżającym się Festynie Dwójki. Dzieci stworzyły projekt dużego plakatu. Przygotowały potrzebne materiały. Pod okiem opiekunki wszystko zostało ustalone i na ostatnich zajęciach plakat został stworzony. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę. Nie obyło się bez drobnych sprzeczek, ale spowodowały one jedynie, że plakat nabrał jeszcze lepszego wyrazu. Po skończonej pracy wszyscy byli bardzo zadowoleni, choć wspólnie orzekli, że kilka elementów będą musieli jeszcze dodać, aby na Festynie z dumą prezentować swoje dzieło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdego chętnego serdecznie zapraszamy do współpracy z nami! Naprawdę warto!

 

 

Nous vous attendons!