„W świecie X muzy”

Dnia 22 października klasa VI c wraz z wychowawczynią Aleksandrą Kamińską i nauczycielką współorganizującą Joanną Mańską uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Iławskie Centrum Kultury.

Uczniowie zostali zaproszeni na lekcję pokazową, którą poprowadziła Pani Dyrektor ICK – Lidia Miłosz. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o historii kinoteatru w Iławie oraz o charakterystycznych elementach architektonicznych tego budynku. Dzieci słuchały, oglądając z zewnątrz Kinoteatr, wskazując wspólnie z panią Miłosz wyróżnione wcześniej elementy obiektu.

Następnie lekcja przeniosła się do wnętrza budynku do sali konferencyjnej, gdzie odbyły się zajęcia dydaktyczne z elementami zabawy. Uczniom bardzo się one podobały. Na rozgrzewkę odgadywali postacie z bajek i filmów. Następnie rozwiązywali karty pracy, gdzie wykorzystywali wcześniej poznaną wiedzę. Zaproponowano im również pracę z tekstem oraz tworzenie kodeksu wzorowego widza. Podjęto rozmowy nad własnym zachowaniem w kinie. Rozważano między innymi następujące kwestie: Czy wolno jeść podczas seansu? Czy wolno zdejmować buty? Czy komentowanie filmu w czasie oglądania jest zachowaniem dopuszczalnym?

Najciekawszą częścią wycieczki było odwiedzenie królestwa kinooperatora. Pan pracujący na tym stanowisku podzielił się z klasą sekretami zawodu, a także zapoznał ich ze sprzętem, który jest obecnie używany do projekcji filmów. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć projektor, który był wykorzystywany dawniej. Na koniec zwiedzania pomieszczenia kinooperatora pracownik na pamiątkę rozdał każdemu fragment taśmy, która dawniej służyła do wyświetlania filmu.

Spotkanie „W świecie X muzy” było pomysłem trafionym w dziesiątkę. Poruszane zagadnienia były interesujące, a zajęcia dodatkowe świetnie wpisały się w realizację podstawy programowej z języka polskiego i historii. Dzięki wycieczce uczniowie zapoznali się z dość oryginalnym i niektórym nieznanym zawodem kinooperatora. Dla klasy VI c spotkanie to było fascynujące również z tego powodu, że mieli możliwość zobaczenia, gdzie teraz pracuje ich wcześniejsza wychowawczyni – pani Lidia Miłosz.

 

Tekst: Aleksandra Kamińska

Joanna Mańska

Zdjęcia: Aleksandra Kamińska

Joanna Mańska

Iławskie Centrum Kultury