II B w schronisku dla zwierząt.

11 maja 2018 roku uczniowie klasy IIb wraz z wychowawczyniami odwiedzili iławskie schronisko dla zwierząt. Dzień wcześniej rodzice jednej z uczennic dostarczyli do placówki zakupione przez dzieci produkty: karmę, ręczniki, koce, środki czystości oraz maskotki.

Zanim przekroczyliśmy bramę schroniska, zobaczyliśmy ogromne ożywienie w psich boksach. Ich mieszkańcy witali nas głośnym szczekaniem. Również pracownicy, opiekujący się na co dzień zwierzętami, okazali zadowolenie z naszego przybycia. Przewodnikiem była pani Edyta, od której dowiedzieliśmy się, że schronisko ma 143 podopiecznych. Kilkanaścioro z nich to starsze pieski, które nie mają już szansy na adopcję. Pozostałe to psy i koty znalezione w Iławie i okolicach, po które nie zgłosili się ich opiekunowie. Teraz czekają na nowe domy i odpowiedzialnych właścicieli. Po tej rozmowie dzieci wyciągnęły wnioski – zwierzę to nie maskotka, którą po skończonej zabawie można odstawić do kąta. Pies czy kot, to żywe stworzenia, którymi należy się opiekować, okazywać im szacunek, dbać o higienę i sprzątać w czasie spacerów. Kiedy zapewnimy im te warunki, na pewno odwdzięczą się bezgraniczną przyjaźnią.

Na koniec dostaliśmy zadanie domowe. Poproszono nas o wymyślenie imion dla szczeniąt i małych kociaków. Już następnego dnia wysłaliśmy około osiemdziesięciu propozycji. Dowiedzieliśmy się również, że pieski można wyprowadzać na spacery podczas odwiedzin. To znakomity pomysł, jeżeli nie możemy na stałe adoptować pupila. Istnieje również tzw. „wirtualna adopcja”, która polega na ponoszeniu kosztów podstawowej opieki weterynaryjnej potrzebującego zwierzątka. Bez chwili wahania zgodziliśmy się uczestniczyć w takiej akcji, ale mieliśmy trudny wybór. Postanowiliśmy adoptować dwa pieski. I tak od września staniemy się opiekunami Marka i Kajtka.

Wizyta w schronisku była ważną lekcją i ogromnym przeżyciem. Niejednemu z nas zatrzęsła się broda z wrażenia i zakręciła łza w oku na widok chorych i osieroconych zwierząt. Zanim poprosimy rodziców o kupno żywego zwierzątka, dobrze się zastanówmy, czy jesteśmy odpowiedzialni i gotowi sprostać tak trudnemu wyzwaniu.

Tekst: Anna Bąkowska

Foto: Anna Leszczuk