BĄDŹ JAK VASHTI !

Wszystkie nasze marzenia 

mogą się spełnić, jeśli 

mamy odwagę do nich dążyć 

 (Walt Dysney)

 

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Brzmi to banalnie, zabawnie, a może nawet niedorzecznie. Jednak dzień ten związany jest z kreatywnością i odkrywaniem talentów, które drzemią w każdym z nas. Świętować go możemy na różne sposoby, a kropka to tylko początek – mała inspiracja.

A wszystko zaczęło się w  2003 roku, kiedy znany amerykański pisarz i ilustrator książeczek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał opowieść” The Dot”. Opowiada ona o historii małej dziewczynki, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Książka została wydana w ponad 20 językach i przetłumaczona na język Brailla, stając się światowym hitem. Opowieść ta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i w ten sposób w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki. Inicjatywa ta ma pobudzać kreatywność, oraz wiarę w swoje możliwości zachęcając do tworzenia.

14 września uczniowie naszej szkoły mieli sposobność po raz drugi brać udział w wielu „kropkowanych” zabawach podczas przerw i lekcji. Na holu rozbrzmiewała wesołe piosenki „w kropeczki”, wisiały plakaty, na których dzieci wpisywały swoje imiona i talenty, można było również obejrzeć film o małej Vashti. Podczas lekcji, zaczynając od malej kropeczki, kreatywnie poszukiwali i odkrywali nowe umiejętności, a także uczyli się pokonywać trudności i wierzyć w siebie.

Święto to można obchodzić nie tylko w klasie, ale w dowolnym miejscu i niezależnie od wieku. Sposobów świętowania jest mnóstwo. Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni. My na pewno za rok wrócimy do Kropki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom, którzy wspólnie z nami uczynili ten dzień kreatywnym.

Joanna Bakaluk

Kamila Sadowska

Monika Płoska