Występ Laury Romero Sochackiej w kinoteatrze „Pasja” podczas uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

– Czy idziemy odwiedzić grób dziadka, babciu? – zapytałam i dowiedziałam się, że nie tym razem…

Zatrzymałyśmy się przy pomniku, na którym widniał okazały napis. Przeczytałam  głośno:

„JÓZEF ALICKI, HUBALCZYK, 1913 – 1989, OFICER ARMII KRAJOWEJ, KAWALER ORDERU VIRTUTI MILITARI.”

To fragment z tekstu pt. „Żeby skoczyć, trzeba rzucić serce za przeszkodę”, który Laura Romero Sochacka z VI d SP nr 2 w Iławie zaprezentowała  11 listopada 2018 r. w kinoteatrze „Pasja” podczas uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W części artystycznej zaprezentowały się znakomite chóry i zespoły iławskiej sceny muzycznej: Camerata, Vivat, Grasz Band, Gosposie, Dzieci Ziemi Iławskiej i Canticorum. Jesteśmy dumni z występu Laury wśród tak znakomitych wykonawców.

Opowieść napisana dla Laury jest hołdem ku czci „najwierniejszych z wiernych” – żołnierzy majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.  Jednym z nich był Józef Alicki. Jego grób znajduje się na iławskim cmentarzu przy ulicy Ostródzkiej w Iławie. Podporucznik Alicki to jeden z tych, którzy nie złożyli broni w 1939 roku,  kiedy odzyskana 21 lat wcześniej  niepodległość stanęła w obliczu zagrożenia. Jeden z tych, którym zależało, by wysiłki wielu Polaków  nie legły w gruzach wraz z wybuchem II wojny światowej.  Mimo wielu zasług w walce o niepodległość, po wojnie unikał rozgłosu. Od 1955 roku prowadził skromne życie w Iławie i podiławskiej wsi – Woli Kamieńskiej. Zmarł w 1989 roku.

Alicki stał się bohaterem filmu wyreżyserowanego przez Bohdana Porębę. Wspomnienia o nim zawarte są również w książce  pt. “Hubal” Jacka Komudy.

Tekst: Lidia Miłosz

Zdjęcia: Archiwum Redakcji Info Iława