Zielona akcja uczniów SSP 2

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych cudów natury naszego regionu i kraju jest jezioro Jeziorak wraz z wyspami. Różnorodność terenu, ciekawa flora i fauna od zawsze przyciągają ludzi na jedną z największych wysp śródlądowych – Wielką Żuławę, zwaną także Wielkim Ostrowem.

15.05.2017r. uczniowie klasy IA, IIIB, IVA i VI C udali się na wyspę w celu jej uprzątnięcia. Podczas podróży statkiem Ilavia, pan Dariusz Paczkowski, iławski przewodnik, opowiedział uczestnikom, skąd wzięła się nazwa Jeziorak. Po dopłynięciu na miejsce dzieci otrzymały worki, rękawiczki oraz bransoletki z gwizdkami i ruszyły do walki ze śmieciami, pozostawionymi przez niedbających o środowisko ludzi. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoją pracę. Bardzo szybko przybywało worków z różnorodną zawartością. Podczas sprzątania znaleziono przeróżne przedmioty (np. sedes, 12 wielkich opon, szklane opakowania, itp.). Zmęczone, ale i przejęte rozmiarem zaśmiecenia Wielkiej Żuławy, dzieci wróciły do ośrodka ,,Bosman”, w którym właściciel, pan Łukasz Pawlak, przygotował poczęstunek dla wszystkich uczestników akcji. Uczniowie z radością piekli kiełbaski przy ognisku i popijali ciepłą herbatę z cytryną. W trakcie pobytu zorganizowano quiz o naszym jeziorze, a także grę, polegającą na układaniu haseł ekologicznych. Był także czas na zabawy, które poprowadził pan Cezary Neścior. Na zakończenie pani Beata Furmanek oraz pan Piotr Ambroziak wręczyli dzieciom upominki – gadżety. Każdy uczestnik otrzymał także pamiątkowy znaczek, zaprojektowany przez panią Magdalenę Grzybowską. Wszystkie klasy były bardzo zaangażowane w akcję, a ich zdyscyplinowanie sprawiło, że panowała miła atmosfera.

Zajęcia w terenie miały na celu uwrażliwić uczniów na ekologiczne zachowania i poszanowanie przyrody. Dzięki nim odkryli nowe miejsca sprzyjające wypoczynkowi oraz poszerzyli wiedzę o swoim mieście i jego pięknych okolicach. Nie mniej ważne było zwrócenie uwagi na rosnącą z roku na rok ilość śmieci wyrzucanych do lasów i wód, a także na konieczność porządkowania tych terenów.

Akcja została zorganizowana przy współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej, Iławskim Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji oraz Ośrodkiem Wypoczynkowym ,,Bosman”. Wszystkim wychowawcom i opiekunom serdecznie dziękuję za udział w niej.

Foto i tekst: Urszula Złotowska

Cezary Neścior