Klasa Vc z wizytą w Przychodni Weterynaryjnej „Mrówka”

19 grudnia klasa Vc wraz z opiekunkami: Joanną Mądrą i Joanną Mańską odwiedziła Przychodnię Weterynaryjną „Mrówka”. Było to kolejne ze spotkań z dr Agatą Wacławską – Matyjasik z cyklu o zawodzie lekarza weterynarii.

Uczniowie z wielką chęcią udali się na wycieczkę w celu pogłębienia wiedzy, którą zdobyli 27 listopada, kiedy to pani Agata była gościem na lekcji wychowawczej w klasie Vc.

Podczas zajęć młodzież dowiedziała się, jakie choroby są przenoszone przez zwierzęta. Pani doktor wyjaśniła, na czym polega profilaktyka i opowiedziała o zabiegach odrobaczania, szczepienia oraz zwalczania pcheł i kleszczy. Uczniowie zostali zapoznani z dość trudnym pojęciem „diagnostyki różnicowej”, która polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z opiekunem chorego zwierzęcia, tak aby dobrać prawidłowe leki. Młodzież dopytywała, co dzieje się, kiedy lekarz po rozmowie z opiekunem nadal nie wie, na czym polega problem. Pani Agata wyjaśniła, że w takim przypadku wykonuje się szereg innych badań, między innymi: USG, RTG, tomograf, analizę morfologiczną oraz biochemiczną krwi – podobnie jak w diagnostyce ludzkiej. Pani doktor zademonstrowała, jak przeprowadza się analizę krwi, a pokaz ten odbył się z użyciem płynu do czyszczenia maszyny do analizy. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem aparatu USG, a najodważniejsi mieli okazję obserwować na ekranie swoją tarczycę. Niektórzy usłyszeli nawet swój głos, a także skorzystali z funkcji Doppler i zobaczyli, jak w tarczycy przepływa krew. Ochotnicy mogli osłuchać swoje serce stetoskopem.

Na koniec odbył się mały sprawdzian polegający na odegraniu scenek. Uczniowie wchodzili w role: lekarza weterynarii, chorego zwierzęcia i jego opiekuna. Lekarz przeprowadzał wywiad z opiekunem, a następnie proponował badania. Uczniowie wykazywali dużą aktywność i ciekawość. Zadali na koniec wiele istotnych pytań:

–    Czemu pies ze schroniska boi się ludzi?

–    Czy ślina psa leczy?

–    Czemu królik jest otyły?

Pani Agata, zainspirowana pytaniami uczniów, opowiedziała, na czym polega u zwierząt lęk separacyjny, czym jest terapia behawioralna i jak się ją stosuje, a także w jaki sposób można rozpoznać wiek psa. Udzieliła właścicielom psów wskazówek żywieniowych. Pies nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia, gdyż wtedy tylko podjada, a nie najada się. Powinien być karmiony 2 razy dziennie, najlepiej co 12 godzin. Młodzież powróciła do szkoły z uśmiechami na twarzach i ogromną wiedzą zdobytą w nietypowy sposób.

To jeszcze nie koniec zapoznawania się klasy Vc z tajnikami zawodu lekarza weterynarii. Cykl spotkań zakończy wizyta w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Dziękujemy Pani Agacie za zaproszenie, gościnność  i poprowadzenie bardzo interesujących zajęć.

Tekst: Joanna Mańska

Zdjęcia: Joanna Mądra