Klasa IIIb z wizytą na warsztatach terapii zajęciowej

W dniu 15.11.2016 r. wybraliśmy się do iławskiej siedziby Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, by uczestniczyć w warsztatach terapii zajęciowej. Dzięki uprzejmości terapeutów mieliśmy okazję przyjrzeć się codziennym zajęciom osób niepełnosprawnych.

Wizytę w tym miejscu rozpoczęliśmy od pracowni terapeutycznej i aktywności życiowej, w której mieliśmy okazję zobaczyć, jakie prace wykonują uczestnicy warsztatów. Zainspirowani ich rękodziełami, z niewielką pomocą przygotowaliśmy część dekoracji, która posłuży nam do stworzenia świątecznego klasowego stroika.

Następnie zwiedziliśmy pracownię rękodzieła i ceramiki. Tam pani Iwona przybliżyła nam tajniki wykonywania ceramik i decoupage’u.

Później przeszliśmy do pracowni rękodzieła i krawiectwa. W niej dowiedzieliśmy się, jakie usługi i produkty zwykle się tam wykonuje. Ponadto znaleźliśmy dużo inspirujących pomysłów na nasze lekcje plastyki i techniki.

Najbardziej jednak, zwłaszcza męskiej części klasy, spodobała się pracownia praktyczno-techniczna i umiejętności praktycznych, potocznie zwana stolarnią. Pan Dariusz zaprezentował nam kilka prac osób niepełnosprawnych. Nie mogliśmy wyjść z podziwu nad drewnianymi rozmaitościami. Następnie zostaliśmy przeszkoleni z obsługi maszyn używanych w pracowni. Po wizycie w tym miejscu wielu chłopców stwierdziło, że „już wiedzą, co chcieliby w życiu robić…”. 🙂

Serdecznie dziękujemy kierownikowi i pracownikom warsztatów terapii zajęciowej w Iławie za ciepłe, serdeczne przyjęcie naszej klasy.

Tekst: Monika Mroczkowska

Foto: Monika Mroczkowska

Redakcja językowa: Anna Przesmycka