Jakie znaczenie mają święta Bożego Narodzenia? – Vc, VId i  Zielone Nutki w przedstawieniu świątecznym dla klas  IV – VIII

„podziel się ze mną
w mojej samotności chlebem powszednim
obecnością zapełń
nieobecne ściany
(…)
bądź mi drzwiami
nade wszystko drzwiami
które można otworzyć
na oścież” H. Poświatowska

Ponad 40 uczniów z V c i VI d wraz z chórzystkami z Zielonych Nutek zaangażowało się w przygotowanie niezwykłego spektaklu świątecznego dedykowanego starszym klasom naszej szkoły. Od 19 grudnia widowisko wystawiono 4 razy, by umożliwić obejrzenie go licznej publiczności. Nad całością przedsięwzięcia czuwała polonistka, wychowawczyni klasy V c – Lidia Miłosz przy wsparciu Joanny Mańskiej i Izabeli Rybińskiej. Oprawę muzyczną przygotowała nauczycielka muzyki, opiekunka szkolnego chóru – Katarzyna Byczkowska.

Każdy z bohaterów pierwszej części widowiska musiał zmierzyć się z pytaniem reportera: Jakie znaczenie mają dla ciebie święta Bożego Narodzenia? Zapracowany przedsiębiorca w ogóle nie miał pojęcia, że są święta. Jedynym jego celem było sfinalizowanie zaległych umów i kolejne kontrakty handlowe. Nastolatki z radością korzystały z przedświątecznych wyprzedaży w sklepach i spodziewały się od rodziców kolejnych prezentów. Jedna ze starszych pań ze smutkiem opowiadała, że to będą kolejne samotne święta, bo syn z rodziną wyjeżdża do Zakopanego. Nikt nie zauważał problemów chłopca sprzedającego gazety. W drugiej części widowiska publiczność zobaczyła opowiedzianą w tradycyjny sposób historię narodzin Jezusa.

Młodzi aktorzy bardzo profesjonalnie odegrali swoje role, wywołując wiele emocji wśród publiczności. Bez wątpienia wprowadzili społeczność szkolną w świąteczny nastrój, ale i skłonili do refleksji nad sensem życia.   Niech to, co chcieli przekazać, zostanie z nami jak najdłużej. Starajmy się zawsze być blisko drugiego człowieka, usłyszeć prośby o pomoc, pomagać, nieść wytchnienie, zrozumieć, współczuć, rozmawiać.

Elementy dekoracji i scenografii zostały wykonane przez nauczycielski zespół dekoratorski w składzie: Milena Wojenkowska, Monika Płoska, Sławomir Ćwikliński, Małgorzata Weręgowska, Katarzyna Leliwa, Justyna Gołębiowska przy wsparciu pracowników obsługi.

Dźwięk i oświetlenie sceny: Krzysztof Szkamelski, Filip Gołaszewski, Filip Bąkowski pod opieką Włodzimierza Zagrodzkiego.

Pomoc techniczna: Bartosz Balewski, Hubert Klimek, Krzysztof Szkamelski.

Obsada:

Król Baltazar – Miłosz Łążyński

Dziecko I – Maks Tołoczko

Dziecko II – Mikołaj Orzechowski

Chór szkolny Zielone Nutki w składzie:

Aleksandra Krajewska (VIIIa), Nikola Kołakowska (Vb), Wiktoria Jasińska (Ve), Amelia Skrzeczkowska (Vd), Julia Brach (Vd), Weronika Jabłońska (Vd), Oliwia Baranik (5d).

Solistki:

Aleksandra Krajewska, Nikola Kołakowska