Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Akcja „Przerwany Marsz”.

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w całej Polsce odbyła się akcja „Przerwany Marsz” nawiązująca do przerwanego marszu polskich dzieci do szkół na początku września 1939 roku. Nasza szkoła także brała udział w tej akcji.

W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego uczestniczyli przedstawiciele iławskiego stowarzyszenia „Dzieci Wojny”. Symboliczny pierwszy dzwonek w „Dwójce” usłyszeli prezes stowarzyszenia, Pan Antoni Kwaśniewski oraz Pani Danuta Jankowska. Po części oficjalnej szanowni goście wraz z towarzyszącą im Panią Dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, Renatą Kamińską, zaszczycili swoją obecnością jedną z klas, gdzie w niepowtarzalny sposób opowiedzieli zgromadzonej młodzieży o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej. Uczniowie klasy VIe dowiedzieli się o strasznych losach dzieci zmuszonych do życia w tym okrutnym czasie. To, co uderza najbardziej, to szczegóły opowieści – łomot do drzwi, który zbudził śpiącą rodzinę, gdy hitlerowcy przyszli aresztować ojca Pani Danuty Jankowskiej, drut kolczasty, którym spętano dłonie więźniów jadących na śmierć, słońce prażące w kark w czasie nalotu bombowego. Pan Antoni Kwaśniewski przybliżył niesamowitą historię, gdy przynajmniej trzykrotnie opatrzność ocaliła go od niechybnej śmierci. Goście zwrócili także uwagę na fakt, iż na swej drodze spotkali okupantów, którzy w tych okrutnych dniach potrafili zachować się pomocnie, choć bez wątpienia taka była niewielka część niemieckich żołnierzy. Uczniowie z zapartym tchem słuchali historii o ogromnej wówczas życzliwości ludzkiej, o rodzinach udzielających sobie wzajemnie pomocy, ale i o śmierci najbliższych, o straszliwym losie Żydów, których byli sąsiadami, o łapankach, o biedzie i ogromnym strachu. Nie zabrakło pytań z sali, na które nasi goście cierpliwie odpowiadali.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wizytę w naszej szkole. Dziękujemy za tę obecność, która pozwala zrozumieć ogrom cierpienia, czyni znaną tylko z podręczników historię żywą i prawdziwą. Spotkanie miało nam przypomnieć te okropne wydarzenia, które już przenigdy nie powinny się powtórzyć. My już pamiętamy i nie zapomnimy.

tekst: Michał Mazanowski

zdjęcia: Michał Lenckowski